Jurginės 2011 balandžio 29d.

Papilėje, prie Augustaičių vandens malūno

jurginės

 

Balandžio mėn. 29 d., Papilės seniūnijoje, prie grakštaus, trijų aukštų, statyto 1932 m. Augustaičių malūno, Ventos apsuptyje įsikūrusiame Algirdo Martyšiaus žirgyne, Jurginės šiemet švenčiamos jau ketvirtą kartą. Tai - pavasario žalumos, žemdirbių, arklių ir naktigonių šventė. Ypatingas Jurginių ritualas - žiemkenčių lankymas ir duonos kepalo užkasimas į žemę, palaistant jį alumi. Tokiomis apeigomis žemdirbys siekia rasti stipresnį ryšį su žeme, geriau su ja susikalbėti. Simboliškai duonos kepalas buvo užkastas ir šalia malūno.

alt

Po duonos aukojimo apeigų susirinkę kaimo žmonės vaišindavosi duona ir alumi ar gira. Didžiuliu kepalu su viduje įkeptu kiaušiniu, apeidamas visus susirinkusius, šeiminkas Algirdas Martišius, siūlė vaišintis ir skanauti. Papilės kultūros namų vadovė ir pagrindinė renginio organizatorė Virginija Kupstienė ragino visus duonelę užgerti gira, pagal paprotį, jei pasididžiuosi - vasarojus neužderės. Paskui būdavo aplankoma ir pagerbiama augmenija - pasodinama liepaitė, medelis puošiamas pavasarinėmis lauko gėlėmis. Prieš tris metus pasodintą ir jau paaugusią liepaitę, puošė šventės organizatorės, daina joms padėjo svečiai ir muzikos kolektyvai. Apeiginius ritualus keitė Papilės kultūros namų merginų šokiai, dainomis linksmino ir šaltą pavakarę, jauną ir seną pajudėti kvietė, folkloro ansambliai iš Kurtuvėnų, Luokės ir Akmenės. Apeiginę ir muzikinę dalį skambiomis dainomis užbaigė svečiai iš Šiaulių – Adolfas Jarulis ir Algimantas Butnorius.

altaltaltalt

Kokios Jurginės be kiaušinienės, laužo, šokių ir dainų aplink jį? Jau gerokai sutemus, šventės šeiminkai ir organizatoriai pakvietė į šalia malūno esančią salą, vaišintis kiaušiniene ir žirnių koše. Degė, liepsnojo didžiulis laužas, į ratą aplink jį jungėsi kolektyvai ir visi susirinkę žiūrovai. Iki vėlumos netilo dainos. Gera buvo prisiliesti prie tradicijų , apeigų ir švęsti žemės šventę gražiame gamtos prieglobstyje. Nuoširdus ačiū šventės sumanytojams, rengėjams ir rėmėjams. Linkime sėkmės ir laukiame tokių pat smagių Jurginių kitais metais.

 

Straipsnis paimtas iš www.manoakmene.lt

alt